ساختمان انرژی صفر

ساختمان انرژی صفر(Zero Energy Building)

ساختمان انرژی صفر، ساختمانی است که از نظر انرژی بسیار کارآمد است و از منابع تجدید پذیر انرژی در محل و  یا خارج از خانه تأمین می شود و همچنین فقط به اندازه انرژی که می تواند از طریق منابع تجدید پذیر در مدت زمان مشخص تولید شود ، انرژی مصرف می کند. اصول را می توان برای هر نوع پروژه اعمال کرد ، از جمله بروژه های مسکونی ، صنعتی و تجاری در هر دو ساخت و ساز جدید و مقاوم سازی.

بهره وری انرژی

صرف نظر از تعریف یا معیار مورد استفاده ، به حداقل رساندن مصرف انرژی از طریق طراحی کارآمد ساختمان یک معیار اساسی و بالاترین اولویت در همه پروژه های ساختمان انرژی صفر است.

تجدیدپذیر

پس از استفاده از اقدامات کارایی ، با استفاده از فن آوری های انرژی تجدیدپذیر می توان نیازهای باقیمانده انرژی را تأمین کرد.

ساختمان های با انرژی صفر ، بازده انرژی و تولید انرژی های تجدیدپذیر را با هم ترکیب می کنند تا فقط به اندازه انرژی تولید شده در سایت (یا خارج از سایت) از طریق منابع تجدید پذیر در یک بازه زمانی مشخص مصرف کنند. دستیابی به انرژی صفر هدفی بلند پروازانه و در عین حال فزاینده قابل دستیابی است که در مناطق جغرافیایی و بازارها شتاب بیشتری می گیرد. صاحبان املاک تجاری خصوصی علاقه روزافزونی به توسعه ساختمان های دارای انرژی صفر برای دستیابی به اهداف شرکت های خود دارند و در پاسخ به دستورالعمل های نظارتی ، و بسیاری از دولت های محلی شروع به حرکت به سمت اهداف ساخت انرژی صفر می کنند.

ساختمان انرژی صفر ساختمانی است که مقدار انتشار دی اکسیدکربن منتشر شده به صورت سالانه صفر یا منفی باشد.

تعدادی از مزایای طولانی مدت حرکت به سمت ZEB ها وجود دارد ، از جمله تأثیرات زیست محیطی پایین تر ، هزینه های عملیاتی و نگهداری پایین تر ، انعطاف پذیری بهتر در برابر قطع برق و بلایای طبیعی و بهبود امنیت انرژی. کاهش مصرف انرژی ساختمان در ساخت و ساز یا بازسازی ساختمان جدید می تواند از طریق روش های مختلف ، از جمله طراحی یکپارچه ، مقاوم سازی مجدد بهره وری انرژی ، کاهش بارهای پلاگین و برنامه های صرفه جویی در انرژی انجام شود.

ZEBها کاهش مصرف انرژی ، پاسخگویی به نیازهای انرژی ساختمان با منابع تجدید پذیر انرژی را ساده و کم هزینه می کند. این ساختمان ها پتانسیل فوق العاده ای برای تغییر روش استفاده از انرژی در ساختمان ها دارند و تعداد بیشتری از مالکان ساختمان ها که می خواهند این هدف را برآورده کنند افزایش می یابد. 

اتصال شبکه و شبکه صفر

 بیشتر ساختمان های خالص انرژی صفر هنوز به شبکه متصل هستند و این امکان را برای انرژی تولید شده از منابع سنتی (گاز طبیعی ، برق و غیره) فراهم می کند که تولید انرژی های تجدیدپذیر نمی توانند بار انرژی ساختمان را تأمین کنند.

برعکس ، تولید انرژی در محل بیش از نیاز به انرژی ساختمان است ، انرژی مازاد باید به شبکه برق صادر شود ، جایی که طبق قانون مجاز است. تولید بیش از حد انرژی دوره های بعدی تقاضای اضافی را خنثی می کند و در نتیجه مصرف انرژی خالص صفر می شود.

با توجه به فناوری فعلی و محدودیت های هزینه ای مربوط به ذخیره انرژی ، اتصال شبکه برای فعال کردن تعادل انرژی صفر خالص معمولاً ضروری است. تفاوت در نحوه پرداخت آب و برق صادر شده از ساختمان به شبکه از سوی شرکت های آب و برق می تواند بر اقتصاد پروژه تأثیر بگذارد و باید به دقت ارزیابی شود.

بهره وری انرژی

 صرف نظر از تعریف یا معیار مورد استفاده برای یک ساختمان انرژی صفر خالص ، به حداقل رساندن مصرف انرژی از طریق طراحی کارآمد ساختمان باید یک معیار اساسی طراحی و بالاترین اولویت در تمام پروژه های NZEB باشد. بهره وری انرژی به طور کلی مقرون به صرفه ترین استراتژی با بیشترین بازده سرمایه است و به حداکثر رساندن فرصت های بهره وری قبل از تدوین برنامه های انرژی تجدیدپذیر ، هزینه پروژه های انرژی تجدیدپذیر مورد نیاز را به حداقل می رساند.

با استفاده از ابزارهای پیشرفته تجزیه و تحلیل انرژی ، تیم های طراحی می توانند طرح ها و فناوری های کارآمد را بهینه کنند. اقدامات بهره وری انرژی شامل استراتژیها و ویژگیهای طراحی است كه بارهای سمت تقاضا را کاهش می دهد مانند پاكت با كارایی بالا ، سیستم های مانع هوا ، نور روز ، دستگاه های كنترل و سایه آفتاب ، انتخاب دقیق پنجره ها و شیشه ها ، گرمایش غیر فعال خورشیدی ، تهویه طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب.

هنگامی که بارهای ساختمان کاهش می یابد ، بارها باید با تجهیزات و سیستم های کارآمد برآورده شوند. این ممکن است شامل روشنایی با مصرف انرژی ، کنترل روشنایی الکتریکی ، HVAC با عملکرد بالا و پمپ های حرارتی باشد.